Toplotna črpalka – ogrevanje prihodnosti
Zakaj toplotna črpalka? Ogrevanje s toplotno črpalko predstavlja energetsko učinkovit in okolju prijazen način ogrevanja. Toplotne črpalke so naprave, ki izkoriščajo toploto zraka, zemlje, podtalnice ter odpadno toploto prezračevanja. Prestreženo toploto prenašajo preko kompresorja v toplotni črpalki na ogrevalno vodo, ter na ta način zagotavljajo ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Kvalitetne toplotne črpalke zagotavljajo poleg ogrevanja objektov še udobno hlajenje. Črpalke zagotavljajo velike prihranke pri stroških ogrevanja, ne zavzemajo veliko prostora in so okolju prijazne. Toplota, ki jo jemljejo iz okolice je v različnih snoveh akumulirana sončna energija, zato predstavlja obnovljiv vir energije.
Toplotna črpalka ZRAK/VODA
Črpa energijo iz zraka. Prednost te vrste toplotne črpalke je zlasti v nižjih stroških investicije in v dejstvu, da ni potreben poseg v zemljišče, zrak pa je stalno na razpolago. Slabost pa je v nizkem grelnem številu oziroma slabši učinkovitosti toplotne črpalke, kar pomeni za uporabnika večjo porabo energije in s tem višji strošek ogrevanja. Pomanjkljivost je tudi, da izkoristek in moč črpalke padata z nižanjem zunanje temperature. Priporočamo, da izberete črpalko z avtomatskim odtaljevanjem zunanje enote, ki bo učinkovito delovala do temperature -20°C, ki bo tiha, ki ima vse osnovne dele nameščene v toplotni črpalki zunaj objekta – deli niso izpostavljeni neugodnim vremenskim razmeram, kar podaljša življenjsko dobo in zanesljivost črpalke.
Toplotna črpalka ZEMLJA/VODA
Prek sistema zemeljskih kolektorjev vkopanih v zemljo ali prek zemeljske sonde vstavljene v vrtino, zbira v zemlji oziroma kamninah shranjeno sončno energijo. Najboljša so vlažna ilovnata tla, manj peščena. Površina zemlje za vgradnjo cevi naj ne bo prekrita ali zasenčena, na njej pa naj ne sadimo rastlin z globokimi koreninami. Pri vgradnji zemeljskega kolektorja je potrebno upoštevati globino polaganja, razmak med cevmi, dolžine in dimenzije cevi, površino razpoložljivega zemljišča in način polaganja cevi. Dosegajo večje izkoristke od toplotne črpalke zrak/voda, ter omogočajo pasivno hlajenje.
Toplotna črpalka VODA/VODA
Izkorišča v podtalni vodi shranjeno energijo. Potrebujemo dve vrtini, pri čemer je prva sesalna, druga pa ponor za vračanje vode nazaj pod površje. Je najbolj učinkovita, porabi najmanj energije ter ne potrebuje veliko površine. Stroški investicije so relativno visoki, odvisni pa so zlasti od globine, na kateri se nahaja podtalnica.
Ekonomija in okolje
Razmerje med pridobljeno toplotno energijo in porabljeno električno energijo imenujemo grelno število. Njegova vrednost je odvisna od vrste toplotne črpalke in vira okoliške toplote, v povprečju pa znaša 3 do 4 in tudi več. To pomeni, da 1/3 pridobljene energije plačate, 2/3 pa dobite brezplačno. Vsi se tudi zavedamo, da ne smemo več onesnaževati okolja in istočasno izrabljati dragih in omejenih zalog nafte, zemeljskega plin in premoga. Uporaba toplotnih črpalk pomeni tudi občutno znižanje onesnaževanja ozračja z žveplom, ogljikovim dioksidom, dušikovimi oksidi in sajami.
Načrtovanje investicije, izbira toplotne črpalke in sistema
Priporočamo vam, da pri načrtovanje investicije v toplotno črpalko upoštevate: – objekt mora biti dobro toplotno izoliran, da bodo toplotne izgube objekta in potrebna moč črpalke čim manjše, – vgraditi je potrebno nizkotemperaturni ogrevalni sistem / talno ali stensko ogrevanje /, ki pomeni 30% in več prihrankov v primerjavi z radiatorskim in konvektorskim ogrevanjem, – izbrati je potrebno glede na lokacijo in možnosti optimalen vir toplote / voda, zemlja, zrak /, – izbrati je potrebno učinkovit bojler sanitarne vode, ki bo zagotavljal dovolj tople vode tudi pri veliki porabi, – toplotna črpalka naj ima visoko grelno število in naj bo opremljena z avtomatsko vremensko regulacijo, – v zelo dobro izoliranem objektu je potrebno zagotoviti prezračevanje z rekuperacijo, – izberite poznanega proizvajalca toplotnih črpalk z dolgoletnimi izkušnjami v razvijanju in izdelovanju toplotnih črpalk, večletno prisotnostjo v Sloveniji, predvsem pa znamko z urejenim servisom in zagotovljenimi rezervnimi deli.
Obvezna uporaba obnovljivih virov, subvencije in krediti
V skladu s Pravilnikom o učinkoviti rabi energije v stavbah iz leta 2008 je potrebno pri novogradnjah zagotavljati najmanj 25% moči za gretje, prezračevanje, hlajenje in toplo pitno vodo z obnovljivimi viri. Za financiranje investicije v obnovljive vire energije, med katere šteje tudi investicija v toplotno črpalko, lahko pridobite nepovratna državna sredstva in ugodne kredite.
Svetujemo, da se za izbiro in vgradnjo toplotne črpalke oziroma celotnega sistema ogrevanja obrnete na ustrezno strokovno usposobljenega izvajalca, ker sta le strokovna izbira in izvedba sistema v celoti, zagotovilo za varčno, varno, zanesljivo in enostavno obratovanje.